Avrupa’da En Eski Yerleşim Yeri Korolevo’da Çıktı!

Çek Bilimler Akademisi (CAS) Nükleer Fizik Enstitüsü ve Prag’daki CAS Arkeoloji Enstitüsü liderliğindeki uluslararası bir ekibin yaptığı araştırmaya göre, Ukrayna’nın Korolevo kasabasındaki kazı çalışmalarında bulunan taşların en alt katmanın 1.4 milyon yıl öncesine ait olduğu belirtildi.

Araştırmaya göre, ilk insanlar 1.4 milyon yıl önce Avrupa’ya geldi. Çalışmada, Korolevo’ya ulaşmanın muhtemel yolunun Tuna Nehri göç koridorunu izlemek olduğu öne sürüldü.

Araştırmanın 4 yıl sürdüğü ve 5 eş ülkeden bilim insanlarının ve dünyanın dört bir yanından araştırma kurumlarının katıldığı ifade edildi. Bulgular, Avrupa’nın en eski insan yerleşim alanının Korolevo olduğunu gösterirken, bu keşif önceki bilgileri değiştirerek Avrupa’nın ilk halklarının tarihine yeni ışık tuttu.

Çalışmada, Korolevo’daki ilk insan varlığının, hem mekansal hem de tarihsel anlamda önemli bir bulgu olduğu belirtildi. Bu bulgu, Homo Erectus’un Avrupa’ya ilk dağılımının doğudan veya güneydoğudan geldiği hipotezini desteklemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x