Bergen’i katleden Halis Serbest tazminat davasını kaybetti

Eşi Halis Serbest tarafından 14 Ağustos 1989’da 6 kurşunla öldürülen Bergen’in yaşamı, 4 Mart 2022’de vizyona giren filmle yeniden gündeme geldi. ‘Acıların Kadını’ olarak tanınan Bergen’in filminin gösterimi, Halis Serbest’in yaşadığı Adana’nın Kozan ilçesinde iptal edildi.

MAHKEME “KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI YOK” DEDİ

Bergen’i katleden Halis Serbest, ölüm tehditleri aldığını ve filmin rızası olmadan çekildiğini ifade ederek filmde kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu öne sürmüştü. Yapımcı şirkete 300 bin liralık tazminat davası açan Serbest’in duruşması, Kozan 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Karar duruşmasında Orchestra Content’in avukatı Hande Fırat, filmde kamuya mal olmuş bir sanatçının hem sanatının hem de yaşadıklarının konu edildiğini ifade etti. Davacı Halis Serbest’in ismine yer verilmediğini, bu nedenle haksız ve mesnetsiz olduğunu belirttiği davanın reddini istedi. Halis Serbest ise “Bu filmde beni öcü olarak gösterdiler. Kesinlikle gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Davanın karar duruşmasında bilirkişi raporlarını inceleyen mahkeme, Serbest’in kişilik haklarına saldırı olmadığına hükmetti. Serbest’in avukatı, kararı istinafa taşıyacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x